Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Dla rodziców

Rada Rodziców

Przewodniczący Rady Rodziców - Joanna Kurabiewska
Z-ca przewodniczącego Rady Rodziców -  Katarzyna Drożdżewicz
Skarbnik Rady Rodziców - 

Na prośbę Rodziców podajemy numer konta, na który można dokonywać wpłat na tzw.” Komitet Rodzicielski”:
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze
ul. Tuszyńska 32, 95-020 Wiśniowa Góra
Nr konta: 37 8781 0006 0000 0576 2000 0010


20 przykazań Janusza Korczaka dla rodziców:

Janusz Korczak z dziećmi

 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
 2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
 5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
 6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
 7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
 8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga !
 9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
 10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
 11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
 12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
 13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
 14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
 15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
 16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
 17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
 18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
 19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
 20. Nie bój się miłości. Nigdy.

Korzyści wynikające ze wspólnego spożywania posiłków bez obecności ekranów.


Jak chwalić dzieci?

Chwalenie jest ważnym elementem wychowania i wspierania rozwoju dzieci. Stosując pochwałę, wzmacniamy czy też zmieniamy zachowania. Innymi słowy, gdy chwalimy dzieci, najskuteczniej wpływamy na ich zachowania.

Pochwała daje dziecku informację, że to, co robi jest dobre, motywuje do działania, daje pewność siebie. To jeden ze sposobów na okazywanie dziecku miłości.

Chwalić należy tak często, jak się da. To obowiązek rodzica! Dzięki temu dzieci zaczynają wierzyć w siebie, w to co potrafią, w swoją wiedzę, w swoje możliwości. Dowiadują się również, jakie zachowania są dobre, akceptowane przez dorosłych. Dodatkowo, chwaląc dzieci, wzmacniamy te zachowania, które rzadko występują, a chcielibyśmy, aby pojawiały się częściej.

Chwalenie nie jest takie łatwe, gdyż można z nim przesadzić. Chodzi o to, aby pochwała była stosowna do wysiłku dziecka, wyważona- ani za mała, ani za duża, uczciwa. Jeśli dziecko zrobi coś, co kosztowało je dużo wysiłku, bardzo je za to chwalimy. Jeśli wykona pracę, która była łatwa, również doceniamy dziecko, ale pochwała jest adekwatna do wykonywanej czynności. Jeśli natomiast dziecko nie wywiąże się z powierzonego zadania, powinno otrzymać informacje zwrotną na ten temat.

Jak chwalić?

 1. Opisz to, co widzisz, np. „wyjąłeś naczynia ze zmywarki i schowałeś do szafek”.
 2. Nazwij cechę, którą chcesz wzmocnić, np. „pamiętałeś, żeby to zrobić”, „jesteś obowiązkowy”, itp..
 3. Pokaż/powiedz dziecku, że cieszysz się z jego zachowania, np. „super, że mi pomogłeś”, „cieszę się”. Można uśmiechnąć się, przytulić dziecko, czyli bez słów (niewerbalnie) pokazać swoje emocje.

Pochwał nigdy za wiele! Bardziej zachęcają do działania niż nagany!
Zatem warto je stosować.

Opracowała w oparciu o literaturę i doświadczenia zawodowe:
Elżbieta Grudzińska
pedagog


Lekki tornister - informacja

Opis zawartości plakatu - Lekki Tornister [Plik PDF]


„Stop agresji i przemocy"

„Szkoła, ze względu na swą specyfikę, jest miejscem intensywnego rozwoju w zakresie funkcjonowania interpersonalnego i społecznego w grupie rówieśniczej; jest miejscem konfrontacji autorytetów i kształtowania się poczucia własnej tożsamości ucznia; wypełnia znaczną część aktywnego życia dzieci i młodzieży”.

W związku z tym nauczyciele-wychowawcy naszej szkoły wspierani przez padagoga- panią Elżbietę Grudzińską, psychologa-panią Karinę Sokołowską oraz specjalistów z instytucji zewnętrznych wspierających szkołę w procesie opiekuńczym i wychowawczym, prowadzą pogadanki, zajęcia i warsztaty profilaktyczne, których celem jest przygotowanie uczniów do życia w świecie pełnym zagrożeń w taki sposób, aby potrafili oni radzić sobie z trudnymi sytuacjami, jakie mogą pojawić się w ich życiu. A jedno jest pewne współczesny świat nie oszczędza ich w tym obszarze!

Uczniowie klas I-III oraz IV-VII uczestniczą więc w aktywnej formie profilaktyki. Poruszana podczas spotkań problematyka dotyczy zagrożeń XXI wieku. Szczególna uwaga zwrócona jest i będzie na wyposażenie młodych ludzi w umiejętności przeciwstawiania się im. Uczniowie ugruntują swoją wiedzę na temat mechanizmu uzależnienia od alkoholu, wpływu środków psychoaktywnych na organizm młodego człowieka oraz skutków ich zażywania, a także poznają sposoby radzenia sobie ze stresem i presją grupy.

Ponadto szkoła zachęca do uczestnictwa oraz organizuje spotkania dla rodziców, które umożliwiają wnikliwe poznanie i zrozumienie zachowań dziecka. Dają możliwość identyfikacji z problemami i obawami rodziców, dla których z pewnością nadrzędnym celem jest dobro dziecka.


Ankieta dla absolwentów

Drodzy Absolwenci!

Jesteśmy bardzo ciekawi jak potoczyło się Wasze życie po opuszczeniu murów naszej Szkoły.

W związki z tym umieściliśmy poniżej ankietę, bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyście zechcieli odpowiedzieć na kilka pytań.

Uzyskane informacje pozwolą nam też udoskonalić pracę szkoły i dostosować ofertę edukacyjną do potrzeb naszych uczniów i ich dalszego kształcenia.

Link do ankiety [Plik DOCX]

A może macie ochotę napisać do nas lub opisać swoje szkolne doświadczenia?

Jeśli macie ciekawe zdjęcia z lat szkolnych, prześlijcie zeskanowane z opisem wydarzenia, którego dotyczą.

Piszcie na adres: sekretariat@spwg.edu.pl

Jeżeli wyrazicie zgodę to opublikujemy Wasze wspomnienia lub zdjęcia na naszej stronie oraz w kronice szkolnej.
Jako byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze zawsze jesteście mile widziani w murach naszej (i Waszej) szkoły.

Pozdrawiamy Was
Dyrektor Szkoły Ewa Lichtorowicz-Kurzysz oraz Grono Pedagogiczne


Bezpieczny internet

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z witrynami internetowymi poruszającymi problem bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto do nich zaglądać, aby wiedzieć co zagraża, szczególnie najmłodszym internautom i w jaki sposób tych zagrożeń unikać. Również zachęcamy do tego, by rozmawiać z dziećmi. Pamiętajmy bowiem: nie ma lepszej ochrony dla dziecka niż dobry kontakt z dzieckiem oraz mądra i troskliwa opieka rodziców.

Dziecko w sieci

Dziecko w siecl - logo

Serwis jest przeznaczony przede wszystkim dla rodziców, którzy niewiele jeszcze wiedzą o Internecie.Wyjaśnia krótko, czym jest Internet, jakie daje możliwości i jakie są najpopularniejsze typy aktywności w Sieci.Wskazuje też na konkretne niebezpieczeństwa, które grożą dzieciom w Internecie oraz przedstawia sposoby ich unikania.

Link do strony Dziecko w sieci: http://www.dzieckowsieci.pl/


Dyżurynet

Dyżurynet - logo

Dyżurnet.pl to zespół istniejący w ramach NASK, (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) do którego każdy użytkownik Internetu może anonimowo zgłosić napotkane lub otrzymane za pośrednictwem sieci treści o charakterze niezgodnym z polskim prawem.

Link do strony Dyżurynet: http://www.dyzurnet.pl/


Stop pedofilom

Stoppedfilom - logo

"Milczenie nie jest złotem". Chcemy zwrócić ludziom uwagę na to, że przypadki krzywdzenia dzieci należy zgłaszać, najlepiej policji, a jeśli ktoś nie chce, to przynajmniej do stoppedofilom.pl Nie zgłaszając pedofila, pozwala mu się dalej krzywdzić dzieci. Prowadzony przez Fundację Kidprotect.pl hotline działa od 2002 roku i jest najstarszym takim przedsięwzięciem w Polsce. Dzięki niemu internauci mogą zgłaszać incydenty związane z pornografią dziecięcą i pedofilią, tak w sieci, jak i poza nią, zachowując przy tym anonimowość. Zespół hotline nie tylko czeka na zgłoszenia, ale i sam aktywnie monitoruje Internet.

Link do strony Stop pedofilom: http://www.stoppedofilom.pl/


116 111 - Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Link do strony Ogólnopolskiego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: http://www.116111.pl/