Oddziały przedszkolne
Aktualności
Drodzy Rodzice,
bardzo prosimy o przyprowadzanie dzieci, zgłaszanie nieobecności lub spóźnienia w danym dniu najpóźniej do godziny 8:45.
- Nasz oddział bierze udział w akcji charytatywnej na rzecz Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa, które zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi. Akcja pod hasłem Zostań Super Zakrętakiem polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, zatyczek, opakowań po zabawkach z jajek niespodzianek , łyżeczek i różnych plastikowych miarek.
- Grupa bierze udział w projekcie edukacyjnym „ Zdrowo jem – więcej wiem !’”
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Koncepcja pracy przedszkola
Koncepcja pracy naszego przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: Ustawa o Systemie Oświaty, Statucie Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi im. Henryka Sienkiewicza w Wiśniowej Górze.
Misja przedszkola
Zapewnienie każdemu dziecku uśmiechu i radości.
Pobudzanie jego naturalnej potrzeby poznania otaczającego świata oraz stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju zdolności każdego dziecka
Cele i zadania główne
- Zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków dla ich prawidłowego rozwoju odpowiednio do ich potrzeb i możliwości przedszkola.
- Organizowanie procesu kształcenia zapewniającego wszechstronny i harmonijny rozwój każdego wychowanka w tym przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole.
- Wspieranie uzdolnień oraz wspomaganie dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.
- Tworzenie warunków do rozwoju aktywności dziecka wobec siebie, innych ludzi i otaczającego go świata, na różnych płaszczyznach jego działalności:
- kształtowanie u dziecka umiejętności odbioru sztuki (rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, ekspresji plastycznej, muzycznej, ruchowej, rozwijanie umiejętności wyrażania swoich myśli i przeżyć),
- kształtowanie postawy w obcowaniu z otoczeniem przyrodniczym i społecznym,
- nabywanie doświadczeń w obcowaniu z kulturą. - Wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka, współdziałanie z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
- Wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli.
- Stworzenie sprawnego, skutecznego systemu zarządzania placówką.
- Zapewnienie odpowiedniej bazy i wyposażenia przedszkola gwarantującego właściwą realizację zadań placówki.
- Dbanie o pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku- współpraca z lokalnymi instytucjami, mediami, pozyskiwanie sponsorów.
Zajęcia prowadzone są w oparciu o program wydawnictwa MAC edukacja „Nasze Przedszkole” Małgorzaty Kwaśniewskiej i Wiesławy Żaby-Żabińskiej. Program ten otrzymał wyróżnienie od Kapituły II edycji konkursu na najlepsze programy wychowania przedszkolnego.
Do realizacji treści programu wykorzystujemy różne metody pracy, miedzy innymi:
- prof. E.Gruszczyk –Kolczyńskiej – zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej,
- pedagogika zabawy „Klanza „ – zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacji,
- muzykoterapia – obszar edukacji kulturowo-estetycznej, zabawy dowolne, odpoczynek dzieci
- M. Montesorii – obszar edukacji kulturowo-estetycznej, społecznej
- metody aktywne : gimnastyka rytmiczna A..i M. Kniessów, gimnastyka twórcza R.Labana i K.Orffa, metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, techniki parateatralne ( zabawy w teatr),
- elementy metody Ireny Majchrzak- przygotowanie do nauki pisania i czytania.