Mamy w szkole
Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy przyjaźni środowisku, w którym dane jest nam żyć i pracować.
Nasza szkoła jest otwarta na potrzeby uczniów i ich rodziców oraz środowiska. Jej działania są zgodne z zadaniami realizowanymi przez rodzinę, samorządy lokalne. Szkoła zapewnia wychowankom poczucie bezpieczeństwa.
Uczymy młodych ludzi odpowiedzialności za podejmowane decyzje, kształtujemy postawę tolerancji, szacunku dla innych i godności osobistej. Proponujemy szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu, rozwijania indywidualnych zainteresowań.
W szkole prowadzone są:
- Zajęcia piłki nożnej - LUKS (prowadzi p.Robert Sękowski)
- Warsztaty ceramiczne
- ZHR - spotkania grup harcerzy
- Zajęcia edukacyjne - Dreams and Skills
- Szkoła języków obcych Polak Akademy
Szkoła podejmuje działania innowacyjne i wprowadza nowatorskie metody nauczania i wychowania między innymi poprzez:
- Innowacje pedagogiczne:
- „Cooking is fun” realizuje pani Joanna Staniszewska,
- „Sport dla każdego” realizuje pan Tomasz Ścibiorek
- „Uczymy dzieci programować” realizuje pani Joanna Żurawska
- „Świat wokół nas w liczbach i kolorach” realizuje pani Ilona Ryś-Bebech
- „W zdrowym ciele zdrowy duch - gry sportowe z różnych stron Europy i świata” realizuje pani Eliza Kosut-Komorowska - Udział w licznych projektach i programach:
- Szkoła bez przemocy
- Przyjaciele Zippiego
- Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki
- Szkolny Wolontariat
- UNICEF
- Gazetka szkolna –„Życie Kujona” wydawana pod kierunkiem nauczycieli polonistów: Marleny Lenicy, Anny Starzec, Renaty Chortyńskiej, Doroty Zimoń, Małgorzaty Grzelak.
Szkoła jest współorganizatorem życia kulturalnego dzięki organizowaniu wielu imprez i uroczystości szkolnych oraz środowiskowych. Włącza rodziców i społeczność lokalną do działań, których celem jest integracja środowiska. Corocznie szkoła zachęca społeczność szkolną do udziału w wielu akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.
Nasza szkoła należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Każdego roku bierzemy udział w wielu programach ogólnopolskich:
- „Owoce i warzywa w szkole”
- „Mleko w szkole”
- „Mam kota na puncie mleka”
- „Śniadanie daje moc”
Działania w tym zakresie możliwe są dzięki, między innymi: opracowywanym rokrocznie planom pracy szkoły promującej zdrowie, współudziale i wsparciu rodziców, a także zorganizowanej współpracy z rożnymi organizacjami i placówkami.
Dumni jesteśmy, że nasi uczniowie chętnie uczestniczą w konkursach tematycznie związanych z promocją zdrowia, biorą udział w szkoleniach poświęconych udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, organizują kiermasze ze zdrową żywnością. Przygotowują prezentacje /wystawy, przedstawienia/ związane z profilaktyką i kreowaniem zdrowego stylu życia. Reagują na apele i nie pozostają obojętni na trudną sytuację innych ludzi na całym świecie. Rozumieją, że edukacja zdrowotna jest procesem umożliwiającym każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na własne zdrowie.
Ponadto szkoła współpracuje ze Społeczną Akademią Nauk w czasie realizacji projektów unijnych z zakresu:
- przyrody,
- informatyki,
- plastyki.
„Owoce i warzywa w szkole”- program unijny, w ramach którego dzieci otrzymują darmowe owoce i warzywa.
Program „Owoce i warzywa w szkole” skierowany jest do uczniów z klas I – III szkół podstawowych. Celem programu „Owoce i warzywa w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:
- świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
- świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
- soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.
Program „Mleko w Szkole”
Mleko i jego przetwory to niezastąpione źródło białka oraz najłatwiej przyswajalnego wapnia - bezcennego składnika niezbędnego do prawidłowej budowy młodych kości i zębów. To również źródło wielu innych mikroelementów (potasu, fosforu, sodu), oraz witamin (A, D, E oraz witamin z grupy B). Program „Mleko w Szkole” ma zachęcić dzieci i młodzież do codziennego picia mleka i korzystania z cennych walorów tego naturalnego produktu.
Właściwości prozdrowotne mleka i jego przetworów mogą zapewnić dobrą kondycję młodego organizmu, dlatego tak ważne jest szerzenie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków żywieniowych. Zrozumienie żywieniowej roli mleka w codziennej diecie nie tylko nauczy dzieci spożywać te wartościowe produkty, ale zaowocuje w wieku dorosłym.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu tej akcji z budżetu państwa może zaoferować swoje produkty dla uczniów.