Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Historia

Historia Szkoły Podstawowej w Wiśniowej Górze

Po drugiej wojnie światowej, w 1945 roku powstały dwie szkoły podstawowe: jedna w Wiśniowej Górze, druga w Andrespolu. Szkoła w Wiśniowej Górze mieściła się w wydzierżawionych pomieszczeniach od właścicieli budynków kolonii. Obydwie placówki dzieliła odległość 500 m. Nauczyciele i uczniowie wymieniali się w czasie przerw. Wszyscy odczuwali z tego powodu wiele niedogodności. Wobec tak ciężkie sytuacji kierownik szkoły - pani Maria Gałązka, wraz z rodzicami, powołali Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszli: pan Czesław Plac, pan Zdzisław Hyży i pan Mirosław Gotfryd.

W pierwszej wersji budowę szkoły zaplanowano za przedszkolem w Andrespolu. Komitet Budowy Szkoły napotkał na duże trudności, gdyż plan pięcioletn był już zatwierdzony, a budowa szkoły nie została w nim ujęta. W tej sytuacji działacze społeczni z naszego terenu rozpoczęli trudną walkę o włączenie jej do planu i uzyskanie funduszy na budowę. Cel osiągnięto po licznych staraniach na szczeblach: powiatowym i wojewódzkim.

Dla całej tutejszej społeczności problem ten miał wielkie znaczenie, gdyż Szkoła Podstawowa w Wiśniowej Górze również mieściła się w dwu budynkach, choć położonych blisko siebie. Nareszcie pojawiła się nadzieja na jeden duży, wygodny budynek, który pomieściłby wszystkie dzieci z obydwu gmin. Wybrano obecną lokalizację: w pasie granicznym Andrespola i Wiśniowej Góry, czyli przy dzisiejszej ulicy Tuszyńskiej 32.

16 czerwca 1962 roku rozpoczęto prace przy budowie nowej szkoły. Pierwszą cegłę położono 21 lipca 1962 roku. Szkołę budowało – przez dziesięć miesięcy- Przedsiębiorstwo Budowlane z Koluszek.

W dniach 19-20 listopada 1998 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza oraz wręczenie nowego sztandaru. Uświetniła ją obecnością prawnuczka pisarza - p. Anna Dziewanowska oraz pracownicy Muzeum H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Przybyły również delegacje ze szkół noszących imię naszego patrona, z różnych stron kraju. Uczniowie nasi od tego czasu biorą udział w corocznych Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich.

20 listopada 1998 r. otwarto w naszej placówce pierwszą pracownię internetową z dziesięcioma stanowiskami komputerowymi.

Przez wszystkie lata funkcjonowania szkoły nasi uczniowie rozwijali i rozwijają zainteresowania artystyczne, sportowe i przedmiotowe w czasie zajęć pozalekcyjnych. Efektem tej pracy są liczne nagrody w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i turniejach.

Od wielu lat nasi wychowankowie biorą udział w zajęciach organizowanych przez Gminny Dom Kultury w Wiśniowej Górze oraz Łódzki Dom Kultury.

W 1990 roku uczniowie pod opieką pana Janusza Frydrycha zaczęli redagować gazetkę szkolną „Pleciuga”.

13 października 1990 roku uroczyście otwarto boisko szkolne, którego budowa trwała od marca 1989 roku do czerwca 1990 roku.

28 grudnia 1993 roku radni gminy Andrespol przejęli szkołę pod swój zarząd.

24 lutego 1994 roku uroczyście obchodzono 30-lecie szkoły.

14 października 1994 roku otwarto nową pracownię internetową z dziesięcioma stanowiskami komputerowymi.

Rok szkolny 1998-1999 przyniósł wielkie zmiany. W budynku szkoły na I piętrze utworzono Publiczne Gimnazjum w Wiśniowej Górze.

Aktualnie w naszej szkole w 17 oddziałach uczy się 440 dzieci, pracuje 36 nauczycieli.

W roku szkolnym 2002/2003 szkoła brała udział w akcji „Szkoła z klasą”, zorganizowanej pod patronem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, „Gazetę Wyborczą” i Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W jej wyniku otrzymaliśmy tytuł „Szkoły z klasą”, która: dobrze uczy każdego ucznia, sprawiedliwie ocenia, uczy myśleć i rozumieć świat, rozwija społecznie, pomaga wierzyć w siebie oraz przygotowuje do przyszłości.

Mamy nadzieję, iż w następnych latach kolejne pomysły nauczycieli będą przydawały blasku codziennej pracy kadrze oraz zaspokajały potrzebny dzieci i oczekiwania rodziców.

Szkoła z klasą - logo

Opracowanie:

  • mgr Anna Starzec
  • mgr Anna Starczewska
  • mgr Marlena Poborska